Trapez Çatı Sacı 27/200
trapez çatı sacı 27/200
trapez çatı sacı 27/200
Çatı kaplama malzemelerinden biri olan trapez çatı sacı 27/200, farklı formları bulunan trapez çatı saclarından kullanım alanı oldukça geniş olan çatı sacı 27/200 formu oldukça fazla tercih edilmektedir.

Çatı sacı 27/200 formu, alüminyum, galvaniz ya da boyalı galvaniz sacdan üretilmektedir. Tek kat trapezdir ve çatı yanı sıra cephe kaplamalarında da kullanılmaktadır. 6 hadveli olup 1000 mm – 1200 mm uygulama genişliğine sahiptir.

Çatı sacı 27/200 formunun hadve yüksekliği 27 mm’dir. 1000 mm enindeki rulodan çekildiğinde net kaplama alanı 800 mm iken 1200 mm enli rulodan çekildiğinde net kaplama alanı 1000 mm olmaktadır. Buna göre hadve sayısı da değişmektedir. 1200 mm genişlikte 6 hadve, 1000 mm genişlikte 5 hadve bulunmaktadır. 0,50 – 1 mm arasında kalınlığa sahiptir. Değişik renklerde coil coating sistemi ile boyanmış olarak piyasada bulunmaktadır.

27/200, en yaygın kullanılan trapez çeşididir. Hem kaliteli hem de ekonomiktir. Kullanım alanları oldukça fazladır. RAL kataloğundan renk seçimi yapılabilmekte, polyester, PVDF, Plastisol gibi yüzey boyalarla boyanabilmektedir.

Çatı sacı 27/200 gibi tek kat trapezler, teras çatılarda da kullanılmaktadır. Teras çatı uygulamasında öncelikle çatının üstüne membranlı su izolasyonu yapılır. Membran altına kaya yünü, cam yünü poliüretan veya extrüde polistren köpükleri gibi rijit izolasyon malzemeleri yerleştirilir ve en altına da tek kat trapez sac uygulanır.

Çatı sacı 27/200 ağırlıkları uygulanacak sacın ölçülerine ve kalınlığına göre değişmektedir. çatı kaplama hesaplamasını kaplanacak alana ve sacın ağırlığına göre yapmak mümkündür.

Özellikle tonoz çatı uygulamalarında da tek kat formu kullanılır. Montajı oldukça kolay olan tek kat trapez aynı zamanda estetik açıdan da oldukça iyi görünmektedir.

Proje hesaplarına uygun olarak kolayca bükülen tek katlı trapezler, pratik bir şekilde tonoz kaplamasına uygun hale getirilmektedir. Bu uygulamada tonoz çatının yay uzunluğu ve açısı önemlidir. Oluklu tip çatı panelleri gibi tonoz türü yapılarda Trapez çatı sacı 27/200 sıkça kullanılırlar. Tonoz tipi yapılara örnek olarak askeri veya sivil depolar, hangarlar gösterilebilir.

trapez çatı sacı 27/200
trapez çatı sacı 27/200

Trapez Çatı sacı 27/200 Formu Avantajları

Galvanizli tek kat çatı sacı 27/200 formunda ki trapez levhalar, sağlam, uzun ömürlü, çatlamaz,  kırılmaz, paslanmaz,  hafif,  çok pratik ve ekonomik çatı örtüsüdür. Çatı ve cephelere oldukça kolay, hızlı montaj yapılabilmektedir. Hafif bir malzeme olmasından dolayı yapının taşıyıcı konstrüksiyonunda tasarruf sağlar. Ateşe dayanıklıdır. Müşterilerin istedikleri, renk, uzunluk ve formda üretilmektedir. Depolama açısından az yer tutar. Galvanizlenmiş çeliğin boyanması ile ömrü daha da uzamaktadır. Panel ağırlıkları hafif olduğundan genelde hafif çelik bir konstrüksiyon üzerine uygulanabilir.  Üst üste istiflendiğinde az yer kaplarlar ve bu nakliyle masraflarını düşürür. Bu yüzden trapez çatı sacı 27/200 oldukça ekonomik yapılar yapmada iyi bir tercih olmaktadır. Malzeme fazla zayiat vermeden sökülüp başka bir yapıda da kullanılabilinir. Çevre dostu, yenilenebilir bir üründür.

Çatı sacı 27/200 formu estetik açıdan oldukça hoş görünüme sahiptir. Bu yüzden çatı kaplamaları yanı sıra cephe yüzeylerinde de kullanılmaktadır. Darbelere, kar yüküne, rüzgâra ve en yangına karşı dayanıklıdır. 4 saate kadar yangından etkilenmemektedir. Kolayca bükülebilip, eğrisel form alabildiği için her türlü yüzeyde kullanılabilmektedir.

Çatı sacı 27/200 Kullanım Alanları

Çatı taşıyıcı sistemi çelik olan tüm binalarda kullanılır. Cephe sistemlerinde kullanılabilmesi için montaj için gerekli çelik bir taşıyıcı konstrüksiyona ihtiyaç duyar. En çok kullanıldığı yapıların başında endüstriyel yapılar, zirai yapılarda, depo binaları, depo ve silolarda, akaryakıt istasyonlarında gibi yapılar gelmektedir. Ayrıca askeri binalarda ve askeri depolarda yaygın olarak kullanılmaktadır.
Kurulup yeniden az bir zayiatla sökülüp başka bir yerde yeniden kullanılabildiği için geçici şantiye binalarında ve depolama tesislerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Şantiye alanının dış sınırlarında güvenlik amaçlı olarak çevre çiti olarak kullanımı yaygındır.  Gerekli durumlarda araya ısı cam yünü, taş yünü gibi ısı izolasyon malzemeler kullanılarak süpermarket ve marketler ve alışveriş merkezlerinde,  spor tesislerinde, hal binalarında, gibi uzun süre hizmet verecek yapılarda da güvenle kullanılmaktadır. Otoyol kenarlarında ses bariyeri yapımı bir diğer enteresan kullanım alanıdır. Nakliyat ve lojistik firmalarının geniş ve kapalı depolama alanı ihtiyaçları için ekonomik bir çözüm olarak kullanılır.

Diğer bir ürünümüz olan beton altı trapez sac 70/985 sayfasında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.